خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

حدیث امیرالمومنین درباره قرآن و اهل قرآن در آخر الزمان
ارسال در تاريخ سه‌شنبه ٢٧ بهمن ۱۳۸۸ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

اول: سلام به همه دوستانی که در مسیر قرآن همگام و همراهند!

دوم: یک حدیث جالب در مورد وضعیت قرآن و اهل قرآن درآخر الزمان هست که دکتر محمد صادقی تهرانی از این حدیث در ابتدای خیلی از کتابها و جزواتش استفاده کرده. اولین بار در اول کتاب نماز مسافر بود که آن را دیدم و براتون نقل میکنم البته با ترجمه زیبای فقیه قرآنی آیت الله صادقی تهرانی:

قال الامام علی ‏علیه السلام:

«...سیأتی علیکم من بعدى زمانٌ... نبذ الکتاب حملتُه و تناساه حفظَتُه... [و النّاس] لایعرفون من الکتابِ الّا خَطَّه... فالکتاب و اهل الکتاب فی ذلک الزمان طریدان منفیّان و صاحبان مصطحبان فی طریقٍ واحد لا یؤویهما مؤوٍ».

«...بی تردید به زودى پس از من زمانى بر شما می آید که... عالمان دین [معانى آیاتِ] قرآن را [به‏دور] مى‏افکنند، و حافظانش [معنا و عمل به] آن را به فراموشى مى‏سپارند و [مردم نیز] از قرآن [چیزى] جز خطّش نمى‏شناسند... پس قرآن و اهل قرآن در آن زمان، رانده‏شدگانِ حذف‏شده [از جامعه، امّا] همراهانى همگام [با هم] در یک راه هستند. [ولى] هیچ پناه‏دهنده ‏اى، آن دو را پناه نمی‏دهد».

(بحار الانوار، ج 74، ص 365)

_______________________
پی نوشت: با آرزوی همگامی برای همه دوستان همراه در راه قرآن!


برچسب ها :

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...