خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

پاسخ به نقد دکتر بهاء الدین خرمشاهی بر «ترجمان قرآن»
ارسال در تاريخ شنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٩ توسط سید صابر

بسم الله الرّحمن الرّحیم

ترجمان قرآن، نام ترجمه ای است که آیت الله صادقی تهرانی از قرآن کریم انجام داده اند. این ترجمه از جهاتی منحصر به فرد و عالی است و البته انتقاداتی هم وارد است.

فقیه قرآنی سعی کرده که فقط به یک موضوع توجه کند:

ترجمه دقیق و مطابق متن قرآن!

یعنی در ترجمه کاملاً مشخص باشد که چه چیزی در آیه است و با استفاده از کروشه و پرانتز مشخص شود که کدام کلمات و عبارات در متن قرآن نبوده و برای توضیح بیشتر آمده است.

در حالی که این ترجمه، «ترجمه مقابل» است، می توان از آن به دلیل دقت مترجم در استفاده از کلمات و علائم، به عنوان ترجمه «تحت اللفظی» هم بهره جست! و نیز در عین حال می توان از نظرات تفسیری مترجم که در جای جای آن و در پاورقی ها آمده است استفاده کرد!

یعنی ترجمان قرآن همزمان هم «ترجمه تحت اللفظی»، و هم «ترجمه مقابل» و هم «ترجمه تفسیری» است! و این کار در نوع خود منحصر به فرد است!

و اما در این بین ممکن است روانی متن و رعایت اصول ادبی مرسوم در بعضی جاها تا حدی از دست رفته باشد که می توان در کل از آن دیده پوشپید.

این ترجمه:

  • سودمند است برای کسانی که می خواهند نکات و ریزه کاری های بیشتری از آیات قرآن را داشته باشند و دقیقتر از حد معمول منظور آیات را بفهمند.
  • ایده آل است برای کسانی که مقدار کمی آیات قرآن را می فهمند و قصد دارند که بیشتر از آن بهره مند شده و در آن عمیق شوند.
  • و حظی است معنوی برای صاحب نظرانی که دقت مضاعف داشته و می خواهند با رویکردی نو به ترجمه قرآن آشنا شده و دیدگاه مترجم که مفسری مجاهد است را در بسیاری از موارد دریابند.

در این بین پژوهشگر ارجمند جناب آقای دکتر بهاء الدین خرمشاهی نقدی بر این ترجمان داشته اند که در پی آن فقیه قرآنی پاسخ گفته و نتیجه آن متنی ارزشمند از معارف ناب و بکر قرآنی شده است که کمتر می توان برای آن نظیری یافت.

متن پاسخ به ترجمان قرآن در «سایت فرقان» آمده است که در اینجا هم آنرا برای مشتاقان قرار می دهیم:

پاسخ به نقد «ترجمان قرآن»

و امیدواریم که بتوانیم قسمت هایی از آن را به صورت خلاصه و جزء جزء برای خوانندگان عزیز قرار دهیم. إن شاء الله.

و در پایان این نوید را می دهم که قرار است گروهی از ویراستاران، ویرایشی جدید از این ترجمان ارزشمند را ارائه دهند که گویا بسیار جالب و نغز بوده و روانتر از ویرایش جاری است و نسبت به آن دارای محاسن بیشتری است. (البته گمان نمی رود که این ویرایش زودتر از 3 سال آینده ارائه شود!)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت:

«قُلْ بِفَضْلِ اللّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِکَ فَلْیَفْرَحُواْ» (یونس ۵۸)
« بگو: فقط به فضل و رحمت خدا، پس تنها به همین [فضیلت بزرگ و  رحمت ربانى] باید [مؤمنان] شادمان شوند»


برچسب ها : مقالات، نقد و مصاحبه

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...