خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

آیا عذاب گناهکاران در جهنم ابدیست؟
ارسال در تاريخ دوشنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸٩ توسط محمّد طاها

الحمد لله الذی انزل علی عبده الکتاب و لم یجعل له عوجا

یا من ارجوه لکلّ خیر...
در ابتدا عرض تبریک داریم به جهت آغاز ماه رجب ، ماه رحمت و مغفرت الهی... انشاءالله این ماه بزرگ را آنچنان که شایسته است درک کنیم. چرا که سال عاشقان و عارفان و سالکان از رجب آغاز میشود. پس سال نو بر شما مبارک.

و اما بعد...

چند روز پیش با یکی از دوستان به پیاده روی مشغول بودیم که صحبت از «جاودانه ماندن در جهنم» برای گناهکاران مطرح شد و ایشان گفتند همین سوال را از محضر آیت الله صادقی تهرانی پرسیده و پاسخ را یادداشت کرده اند که لطف نموده و روز گذشته این مطلب را برایمان ایمیل کردند. خالی از لطف ندیدم که این سوال و جواب را برای استفاده دوستان عزیزم در اینجا قرار دهم. البته با کمی دستکاری و ویرایش!

سوال:
آیا ماندن در جهنم برای گناهکاران ابدیست ؟

پاسخ:

ادامه مطلب...


اولا: آیاتی مانند «جزاءً وفاقا» : [پاداش هم سنگ] و «جزاءُ سیئةٍ سیئةٌ مثلها» : [پاداش بدی، بدی ای مثل همان است]، از ادلّه ی قاطعه است که جزای گناه (کیفر گناه) حداکثر به اندازه خود گناه است و گناه - هر چه باشد و از هر که باشد - هم خود و هم اثرش و هم گنهکار محدود است. بر این مبنا، عقوبت اضافه بر گناه، خلاف عقل است تا چه رسد که این عقوبت بی‌نهایت باشد.

ثانیاً: آیاتی داریم مانند «قال عذابی اُصیب به من اشاء و رحمتی و سعت کل شیء» : [گفت عذاب من می رسد به هر کسی که بخواهم و بخشش - بی اندازه ام - تمام چیزها را در بر می گیرد] که این کل شیء شامل تمام گنهکاران و منحرفان، حتی شیطان است. بر مبنای این آیات عذاب گنهکاران، کمتر از استحقاق عذابشان خواهد بود. البته این امر مربوط به غیر ظلم است که عقوبت کمتر درباره ظلم، خودش ظلم است ولی ثواب بسیار زیاد و بی حساب برای ثواب کاران است.

در هر صورت رحمت خدا بی نهایت ولی عذابش محدود است.

ثالثاً: در مورد آیاتی که وعده جاودانگی در آتش را داده است باید به آیات شماره ١٢٨ سوره انعام و ١٠٧سوره هود نیز توجه کرد که خدای رحمتگر بر همگان فرموده است:

«قال النّار مثواکم خالدین فیها الاّ ماشاءَ الله انَّ ربّک حکیم علیم»(انعام،١٢٨)
[فرمود آتش پایگاهتان است که در آن ماندگارید مگر آنچه را خدا خواست (که خود تخفیف دهد) همانا پرودگارت فرزانه ای بسیار داناست]

«فامّا الذّین شقوا ففی النّار لهم فیها زفیر و شهیق * خالدین فیها مادامت السّماوات و الارض الّا ماشاء ربّک انّ ربّک فعّال لما یرید...» (هود،١٠۶-١٠٧ )
[پس اما کسانی که شقاوت کرده اند، برایشان در آتش، فریادی نفسگیرِ مرگبار و ناله ای بسیار سهمگین و پر بار است * تا آسمان ها و زمین بر جاست در آن ماندگارند مگر آنچه پروردگارت خواهد...]

پس این عذاب خـُلد، به معنای عذاب ابدی نیست! بلکه بنابر «الّا ماشاء ربّک» و «الاّ ماشاءَ الله» استثنایی هم دارد که یا مربوط به برخی از اهل عذاب است و یا مربوط به زمان و مدت عذاب. و بنابر آیه هود که «مادامت السّماوات و الارض» این خالد بودن در آتش با سقف زمانی داشتن منافات ندارد! میتوان در حالتی به عذابی که از نظر زمانی محدود است لقب خلد داد: به عنوان مثال برای کسی که جرم سنگینی مرتکب میشود در دادگاهها حکم حبس ابد میدهند. این به چه معناست؟ به این معناست که تا وقتی در قید حیات است در زندان خواهد بود نه اینکه تا ابد زندانی خواهد بود!

بنابر آن چه گفته شد، عذاب بی نهایت و ابدی خلاف قرآن و عدل الهی است، و از آنجا که برخی اهل عذاب بنا به تصریح قرآن هرگز از دوزخ خارج نخواهند شد و شایستگی بهشت را حتی پس از عقوبت زیاد پیدا نخواهند کرد، پس باید بپذیریم که خدای سبحان این گنهکاران(لعنة الله علیهم) را پس از آنکه به اندازه جرمشان (که بی نهایت نیست) تا زمانی معین عذاب نمود، آنها را نابود میکند و هستی از لوث وجودشان پاک می شود. إن شاء الله. والحمد لله الذی جعل النار مثواهم.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت
: دو حدیث از معصومین(علیهم السلام):

قال علی(علیه السلام): اَکبَرُ العَیبِ اَن تَعیبَ ما فیک مِثلُهُ
بزرگترین عیب آن است که آنچه را
مانندش در خودت است
[از دیگران] عیب بگیری
!

قال الامام حسین(علیه السلام): مَن اَحَبَّکَ نَهاکَ وَ مَن اَبغَضَکَ اَغراکَ
کسی که دوستت بدارد، تو را [از خطا] نهی می کند و کسی که با تو دشمنی دارد [با تعریف و تمجید] مغرور و فریفته ات می نماید


برچسب ها : نظرات فقهی و فقه گویا ،اخبار و اطلاع رسانی

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...