خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

روش تفسیری آیت الله صادقی تهرانی در تفسیر «الفرقان»
ارسال در تاريخ شنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٩ توسط محمّد طاها

بسم الله الذی هو اعلم بالمهتدین

با عرض سلام به همراهان عزیز فقیه قرآنی

و اما بعد...
چند روز پیش یکی از دوستانم که وبلاگ را خوانده بود انتقادی به من کرد و گفت: «وبلاگ شما نسبت به آیت الله صادقی موضعی یک طرفه و کاملا مثبت داشته و فضای انتقادی در آن وجود ندارد و ...» هر چند که اخیرا دوستانی از انتقاد عبور کرده و حتی در قسمت نظرات مطالبی توهین آمیز می نویسند! البته منظور دوست بنده این بود که ما (نویسندگان وبلاگ) نیز باید پست هایی که مستقیماً به ایشان مرتبط نمی شود و یا حتی انتقادی است را هم در وبلاگ قرار دهیم تا دیگران خودشان قضاوت کنند.

خوب این هم پیشنهادی است. اما به نظر ما فقیه قرآنی به قدری مهجور و ناشناخته هست و همین شناخت اندک از ایشان در جامعه هم به اندازه کافی تهمت آلود هست که ما در این وبلاگ حداقل برای مدتی به انتقاد نپردازیم گرچه دوستان عزیزی که انتقاداتی دارند می توانند آن را در قسمت نظرات آزادانه بیان کنند.

برای این پست وبلاگ، در مشورتی که با سید صابر داشتیم به این نتیجه رسیدیم که مقاله ای با عنوان «روش تفسیری آیت الله صادقی تهرانی در تفسیر الفرقان» نوشته ی آقای «امیر حسین مطلق» را برای مطالعه ی قرآن دوستان روی وبلاگ قرار دهیم. در این مقاله سعی شده که با دیدگاهی علمی به تفسیر شریف الفرقان پرداخته شود و شاید مانند مطالب ما ارادتمندانه نوشته نشده است !

خواندن این مقاله را به سه دسته از دوستان پیشنهاد می کنیم :

ادامه مطلب...


١- دوستانی که آشنایی چندانی با فقیه قرآنی ندارند و می خواهند کلیاتی راجع به ایشان، فعالیت ها و تالیفاتشان بدانند.

٢- عزیزانی که به دلیل فتاوای بعضاً متفاوت آیت الله صادقی با قاطبه علمای معاصر، موضع مخالفت نسبت به ایشان را در پیش گرفته اند و بُعد علمی و قرآنی ایشان را نادیده می گیرند.

٣- همراهانی که دوست دارند با تفسیری قرآن به قرآن آشنا شوند که حضرت علامه طباطباییرضوان الله تعالی علیه در مورد آن فرموده است :  «... تفسیر شریف "فرقان" که زیارت شد، کتابی است که موجب روشنی چشم و مایه افتخار ماست. ان شاء الله با تمام قوا مساعی خود را در همین رشته تفسیر یعنی تفسیر قرآن بقرآن مبذول داشته، در خدمت به معارف قرآنی و پرده برداری از روی ذخایر این کتاب مکنون آسمانی، خسته و ملول نباشید، توفیق و تأیید جنابعالی را از خدای "عزّ اسمه" خواستارم...»

و این طلیعه آن مقاله:

روش تفسیری آیت الله صادقی تهرانی در تفسیر «الفرقان»

امیرحسین مطلق

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

چکیده:

«الفرقان فی تفسیر القرآن بالقرآن و السنة» ، یکی از تفاسیر معاصر شیعه است که مفسر، طی مدت چهارده سال آن را به زبان عربی و در سی جلد به رشته تحریر درآورده است و تا کنون هیچ ترجمه‌ای از آن به زبان فارسی منتشر نشده است*. همان‌گونه که از نامش پیداست منهج تفسیری آن ، قرآن به قرآن و در ضمن، استناد به سنت قطعیه است. اما آشنایی مفسر با علوم مختلفی از قبیل ادبیات عرب، فقه، کلام، اخلاق، فلسفه، علوم اجتماعی و سیاسی و حتی بعضی از علوم طبیعی؛ پیش ادراک های تفسیری او را تشکیل می‌دهند. البته استفاده گسترده وی از براهین عقلی به این تفسیر جامعیت قابل توجهی بخشیده است گرچه برخی نیز آن را در زمره تفاسیر ادبی اجتماعی به حساب آورده‌اند، اما مفسر معتقد است که هر آیه متناسب با موضوع خود مورد بحث قرارگرفته است.

در این تفسیر ، مفسر سعی کرده که مفاهیم آیات را مستقلاً استنباط کرده و عقاید مذهب خود را بر آیات تحمیل نکند.

آن چه که پیش رو دارید کاوشی است مختصر پیرامون مفسر و روش تفسیری وی، همراه با بررسی نمونه‌هایی از تفاسیر ایشان در حوزه‌های گوناگون.
...

برای دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک کنید: Download PDF [210 KB]o

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
* :  البته حجت الاسلام آقای محمد حسین اسلامی تبار، در حال ترجمه این تفسیر به زبان فارسی است که تا اسفند ماه 1388، به ترجمه جلد دهم رسیده‌اند.

پی نوشت: چند حدیث از مولانا صاحب العصر و الزمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

وحدت و وفاى به عهد:

«لَوْ أَنَّ أَشْیاعَنا وَفَّقَهُمُ اللّهُ لِطاعَتِهِ عَلَى اجْتِماع مِنَ الْقُلُوبِ فِى الْوَفاءِ بِالْعَهْدِ عَلَیْهِمْ لَما تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْیمْنُ بِلِقائِنا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعادَةُ بِمُشاهَدَتِنا»
اگر شیعیان ما ـ که خداوند آنها را به طاعت و بندگى خویش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پیمان الهى اتّحاد و اتّفاق مى داشتند و عهد و پیمان را محترم مى شمردند، سعادت دیدار ما به تأخیر نمى افتاد و زودتر به سعادت دیدار ما نائل مى شدند

بیزارى از غالیان:

«انـَا بَرىءٌ إِلَى اللّهِ وَ إِلى رَسُولِهِ مِمَّنْ یَقُولُ إِنّا نَعْلَمُ الْغَیْبَ وَ نُشارِکُهُ فىمُلْکِهِ أَوْ یُحِلُّنا مَحَلاًّ سِوَى الْمحَلِّ الَّذى رَضِیَهُ اللّهُ لَنا»
من از افرادى که مى گویند: ما اهل بیت [مستقلاًّ از پیش خود و بدون دریافت از جانب خداوند] غیب مى دانیم و در سلطنت و آفرینش موجودات با خدا شریکیم، ما را از مقامى که خداوند براى ما پسندیده بالاتر مى برند، نزد خدا و رسولش، بیزارى مى جویم

نماز، طرد کننده شیطان:

«ما أُرْغِمَ أَنْفُ الشَّیْطانِ بِشَىْء مِثْلِ الصَّلوةِ، فَصَلِّها وَ أَرْغِمْ أَنْفَ الشَّیْطانِ»
هیچ چیز مثل نماز، بینى شیطان را به خاک نمی مالد، پس نماز بخوان و بینى شیطان را به خاک بمال.

منبع احادیث : هیئت بلاگ


برچسب ها : انقلاب قرآنی

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...