خانه عناوین سایت بانک مقالات «جلسات درس تفسیر موضوعی»

واکاوی دلایل گمنام بودن آیت الله صادقی تهرانی (۱)
ارسال در تاريخ یکشنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٩ توسط سید صابر

بسم الله الرحمن الرحیم

بحار الأنوار: ج ۵۲، ص ۱۹۱ :
عن الرضا(علیه السلام)، عن آبائه (علیهم السلام) قال:
قال رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم):
«إنّ الإسلام بَدَءَ غریبا ً و سیـَعودُ غریبا ً فطوبیٰ للغُرباء»(١)

خیلی از دوستان بعد از مدتی آشنایی با آیت الله صادقی تهرانی، وقتی که به ابعاد علمی و عملی این فقیه قرآنی، پی می برند با تعجب می پرسند: چگونه است که ایشان با این همه فعالیت علمی و سیاسی و جایگاهی که در بین علمای بزرگ نیم قرن اخیر داشته اند این گونه گمنام هستند؟

این گونه سئوالات ما را بر آن داشت تا سعی کنیم تا حدی به واکاوی دلایل گمنام بودن و مهجوریت این مرد خدا، و به گفته آیت الله خویی، «علامه مجاهد»، بپردازیم.

این روزها سالروز رحلت مرجع بزرگ عالم اسلام، حضرت آیت الله العظمی بروجردی رحمة الله علیه است.

آیت الله صادقی تهرانی در سالگرد ارتحال آیت الله بروجردی در مسجد اعظم قم در سال ١٣۴١ سخنرانی تاریخی علیه حکومت شاه انجام می دهند. در طی آن سخنرانی شجاعانه، ایشان اقدام به رسواگری بی مانندی می زنند و در توضیح اینکه این حکومت باطل است و ضد دین است و نیز در جهت آبروریزی شاه، داد سخن سر می دهند.

شاه ملعون بعد از رحلت آیة الله بروجردی در یک سخنرانی در صحن بزرگ حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) به علمای اسلام توهین و فحاشی می کند و می گوید که زیر این عمامه ها گچ و پهن است و این بی شعور ها...

ادامه مطلب...


ایشان هم در آن سخنرانی از جان و زندگی خود دست می شوید و در آن فضایی که هیچ کس جرأت نکرده بود در مقابل این عمل شاه عکس العملی نشان دهد یا حرفی بزند، یک به یک جواب فحاشی های شاه را می دهد که «توی مغز کسی گچ و پهن است که نمی داند چه می گوید، گچ و پهن زیر آن تاجی است که به علمای اسلام توهین می کند و ...» ایشان سخن را به آنجا می رسانند که این جمله را روی منبر در مقابل آن جمعیت عظیم می گویند که: «... خوب، اگر این تاج را بر سر یک خر بگذاریم ؛ شاه خر می شود یا خر شاه می شود ؟!! ... ».

به قول خود معظم له: «هر آنچه که امروزه شما جرأت می کنید درباره شاه بگویید من آن موقع در آن فضای بسته و خفقان روی آن منبر گفتم ! و جواب فحاشی های آن ملعون به علمای اسلام را دادم ! ».

آن مرد خدا بعد از پایان منبر بین آیت الله گلپایگانی و امام خمینی که به همراه همه مراجع  آن موقع در مجلس حضور داشتند می نشینند و  با همراهی امام به  منزل ایشان می روند و شبانه با امامه سیاه رنگی که از مرحوم امام گرفتند به تهران می روند و از آنجا معجزه وار به قصد حج عازم مکه می شوند و خلاصه اینکه در غیاب ایشان تا زمان انقلاب اسلامی ساواک ۵ بار حکم اعدام ایشان را صادر می کند...

غیبت ۱۷ ساله ایشان از خاک وطن یکی از دلایلی است که برای ناشناخته بودن این عالم گرانقدر می توان برشمرد. به موجب این غیبت، عامه مردم  در زمان انقلاب نسبت به ایشان شناختی نداشتند، اما خواص علما و مبارزین همگی ایشان را به خوبی می شناسند...

فایل صوتی حضرت آیة الله العظمی محمد صادقی تهرانی
خاطره سخنرانی سال ۱۳۴۱ در مسجد اعظم قم (٨۶٠KB : ١١min)

این مطلب ادامه دارد...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(١) حقا که اسلام غریبانه آغاز شد و به غربت نیز بازخواهد گشت. پس خوشا به حال غریبان.


برچسب ها : انقلاب قرآنی ،اسناد و گزارشات ،مقالات، نقد و مصاحبه

رسولان - برترین مرجع دانلود آثار آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی
درباره سایت:
آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی

در طول چهارده قرن گذشته همواره قرآن، کنار گذاشته شده و مظلوم بوده است و عالمان دینی کمتر قرآن را محور کار خویش قرار داده اند.

در این میان آیة الله صادقی تهرانی«ره»، از معدود فقیهانی بوده است که کتاب خدا را در همه ابعاد محور اصلی کار خود قرار داده و روایات را نیز در صورت تطابق یا عدم مغایرت با کلام خدا پذیرفته نه صرفا بر مبنای علم رجال و حدیث و...

ایشان بیان کننده فقه گویا در برابر فقه سنتی و فقه پویا می باشند.

این فقه قرآن محور، همان روش معصومان محمدی علیهم السلام می باشد که برمبنای روایات فوق حد تواتر، بر همه مسلمین نیز عمل به آن واجب است.

در این سایت از مبانی، افکار، فتاوای فقهی، زندگینامه و احیانا خبرهای مربوط به صاحب تفسیر شریف الفرقان خواهیم نوشت.

إن شاء الله

...